Filmowy Przewodnik po Krzyżowej

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego jest jedną z najstarszych organizacji pozarządowych w Polsce i prowadzi jeden z największych w Europie Międzynarodowych Domów Spotkań Młodzieży. Jej siedzibę stanowi, składające się z aż czternastu budynków, założenie pałacowe, co jest rzeczą niespotykaną wśród polskich NGO-sów. Każdego roku Krzyżową odwiedza tysiące osób – uczestników międzynarodowych wymian młodzieżowych, szkoleń i warsztatów dla uczniów, kadry pedagogicznej czy seniorów, uczestników wydarzeń kulturalnych, konferencji, spotkań naukowych i biznesowych. Działalność fundacji promowana jest przy okazji każdego z organizowanych przez nią wydarzeń, natomiast mniej uwagi zwraca się na samą miejscowość i zabudowania, w których się to wszystko odbywa.

Tymczasem niezwykła jest nie tylko działalność fundacji, ale i miejsce, w którym się ona znajduje – wieś Krzyżowa położona w gminie Świdnica na Dolnym Śląsku. Historia oraz walory kulturowe i przyrodnicze tej miejscowości często pozostają dla Was nie do końca poznane, nawet jeśli spędzacie tu kilka dni, uczestnicząc, czasem wielokrotnie, w projektach fundacji. Chcąc to zmienić stworzyliśmy Filmowy Przewodnik po Krzyżowej, który prezentujemy w postaci czternastu odcinków. Każdy z nich dotyczy innego tematu, innego miejsca w Krzyżowej bądź innej historii z nią związanej.

Międzynarodowe spotkania młodzieży. Poznaj Krzyżową dzięki filmom!

Przewodnik możecie obejrzeć przed swoim przyjazdem do nas, co pozwoli Wam lepiej przygotować się do projektu, w którym uczestniczycie, albo po prostu pomoże Wam pełniej doświadczyć miejsca, w którym Wasz projekt będzie realizowany. Możecie też każdy z tych filmów pokazać swoim znajomym i rodzinie, gdy pytają Was co to jest Krzyżowa i dlaczego tam jedziecie.

Ostatni czas pandemii nauczył nas tego, że nie zawsze możecie odwiedzić nas osobiście. Udało nam się przeformatować nasze warsztaty tak, by organizować wymiany młodzieży online, ale mimo wszystko takie spotkanie w sieci pozbawia Was możliwości doświadczenia miejsca, poznania tego, czym jest sama Krzyżowa. Obejrzenie filmu oczywiście nie może równać się z osobistą wizytą, ale liczymy, że chociaż w pewnym stopniu pozwoli Wam poczuć atmosferę Krzyżowej i poznać niezwykłość tego miejsca. Z tą myślą powstał Filmowy Przewodnik po Krzyżowej. Zapraszamy do oglądania!